Sport v mnoha různých podobách mě doprovází celý můj život. Vždy jsem preferovala sporty, které jsou dynamické, rychlé, silové a doprovázené nejlépe hodně hlasitou a rychlou hudbou. Začínala jsem jako dítě s aerobikem a tenisem, později jsem přesedlala na zumbu, fit box a posilovnu. A pokud jsem se z tělocvičny nevracela polomrtvá, měla jsem pocit, že jsem to odflákla a že pro své tělo nic moc nedělám.
Že jsem si tímto přístupem celou dobu připravovala půdu na pořádný průšvih, mi došlo až ve chvíli, kdy jsem si hnula zády a následkem toho přestala cítit část levé nohy. Že by žlutá karta od života?
Myslím, že jsem pochopila a k červené to dopracovat nehodlám. Dnes mě procházky přírodou a jóga učí daleko zdravějšímu a laskavějšímu způsobu života i přístupu sama k sobě a ke svému tělu.
Přestala jsem mít nutkání vracet se z lekce sotva popadám dech a sotva se udržím na nohou a stačí mi sledovat odpovědi mého těla na to, co dělám – jak dýchám, jak se protahuji, do jaké pozice se snažím dostat a kde vnímám hranici mezi tahem a bolestí.
Pochopila jsem, že i jemná reakce těla je důležitou informací o tom, jak se to moje tělo zrovna má a že dnes se může mít úplně v pohodě jinak, než se mělo včera a tak je to v pořádku.
To, co mi dřív na józe přišlo jako flákání, se dnes snažím s velkou pokorou prozkoumávat a jsem ráda, že na to nejsem sama a mám k tomu skvělé průvodce. Jedním z těch průvodců je výborná lektorka jógy a kolegyně koučka Aneta Greplová. Žena s laskavým hlasem a hřejivým pohledem, která umí velice trpělivě vysvětlovat a zasvětit do hluboké filozofie, která se schovává v jednotlivých asánách.
Podařilo se mi Anet chytit ke krátkému rozhovoru, u kterého jsem si jako jógový začátečník měla možnost urovnávat své vlastní myšlenky o tom, jakou roli hraje jóga v mém životě dnes, když už ji neberu jako nudu.
Anet, co přináší jógová moudrost do života člověka
západní výkonově orientované společnosti?
To je velmi široká otázka.
Ale v tomto podání mě napadá hlavně klid v duši! Ten totiž ta naše výkonově orientovaná společnost potřebuje ze všeho nejvíc. Velmi dobře si pamatuji ten pocit, který jsem zažila po 3 týdnech praktikování v Indii. Díky němu přesně vím, jak by se měl člověk běžně cítit. Nacházet tento klid každý den i tady u nás, je pro mě tou největší výzvou.
Jóga není jen fyzické cvičení, jedná se také o velmi hlubokou životní filozofii. Takže nám toho přináší opravdu mnoho.
Jak vypadá jóga v tvém podání?
Dříve jsem učila dynamičtější jógu. Po životním zpomalení minulý rok se však mnohé změnilo.
Ze dne na den se mi změnil život a jsem po těžké operaci mozku. Dopadlo to však naštěstí dobře a mě to ovlivnilo také v přístupu k józe. Například jsem přestala učit stojky na hlavě a to nejen proto, že je teď sama nechci dělat. Dlouho mi trvalo než jsem si to uvědomila, protože stojky se na lekcích tady u nás učí běžně. Už dávno nás však jogín na Sri Lance odmítl stojku učit a já až nyní chápu proč. Jedná se totiž o velmi pokročilou pozici s mnoha kontraindikacemi a málokdo se v ní cítí opravdu komfortně.
Stojku často chtějí umět hlavně naše ega.
V mém současném podání je jóga především o správném dýchání, nalézání lehkosti cvičení, jemném přístupu a vnímání individuálních potřeb každého těla.
Co bys doporučila jógovému začátečníkovi,
který je poprvé na tvé lekci?
Začátečník by měl především dát stranou strach a ego.
Strach že to nezvládne, že je neohebný, že bude vypadat blbě apod. Jóga je totiž pro každého!
Ego v tom smyslu, že bychom se nikdy neměli snažit za každou cenu dělat to samé, co lektor nebo ostatní. V pozicích se musíme cítit dobře – cítit tah nebo lehkou bolest, ale ne jít nad rámec svých možností.
A nejhorší věc, která přinese více škody než užitku, je zadržování dechu.
Co tedy dělá jóga s tělem?
Posiluje, uvolňuje, uzdravuje.
Posiluje hlavně svaly hlubokého stabilizačního systému, tzv. core, který je v jiných sportovních aktivitách často zanedbáván. To napomáhá ke správnému držení těla a pomáhá předcházet nejen bolestem zad. Páteř je třeba mít zdravou také proto, že dle jógy v ní proudí veškerá životní energie, tzv. kundalini.
Uvolňuje svaly, které jsou stažené následkem nezdravého životního stylu, kdy mnoho hodin trávíme sezením u počítače a žijeme v podstatě v trvalém napětí.
Uzdravuje tak, že cvičením fyzicky působíme na všechny vnitřní orgány a žlázy a tím je detoxikujeme a harmonizujeme jejich funkci.
Co dělá jóga s myslí?
Zklidňuje ji a učí nás být v přítomném okamžiku.
Mysl je náš největší nepřítel. Vyvolává strach, nejistotu, pochybnosti. Pořád se potuluje v budoucnosti nebo minulosti. Když se naučíme žít více v přítomném okamžiku, jsme na dobré cestě ke spokojenosti.
Mysl můžeme trénovat kdykoliv, když se plně soustředíme na to, co právě děláme, nazývá se to aktivní meditace. Meditovat tak můžeme např. cestou do práce nebo při mytí nádobí. I tohle je jóga :-)
Na co mám tedy při lekci myslet?
Při cvičení bychom se měli soustředit jen na své tělo. Soustředěním se na své tělo přesouváme pozornost zvenku dovnitř. To je v dnešní době velmi důležité. Lidé už neumí naslouchat svému tělu a vnímat co nám říká. Přitom tělo je našim nejlepším rádcem a měli bychom s ním zacházet vědomě a s úctou.
Když jsme propojeni se svým tělem, víme také vždy moc dobře například, kdy a co máme jíst. Neexistuje totiž žádný univerzální recept, každý jsme jiný a každému prospívá něco jiného.
Co mi může jóga dát?
Je toho mnoho, ale v prvé řadě bych zmínila zdraví. Fyzické i psychické, tedy komplexní.
A čím můžu díky józe být?
Sám sebou. Někým kdo se cítí skvěle ve své kůži. Jógou budujeme vztah k sobě samým, což je ten nejdůležitější vztah, který máme a významně ovlivňuje všechny naše další vztahy.
Můžeme se stát otevřenější a upřímnější, a to nejen k okolí, ale hlavně k sobě. Tím postupně začneme odhazovat masky, které si velmi často v dnešní době nasazujeme, abychom v této společnosti „uspěli“. Opak je však pravdou, uspějeme právě až tehdy, když se vrátíme zpět ke svému skutečnému já. K tomu nám jóga může být skvělým pomocníkem.
S Anet si můžete zacvičit na skupinových lekcích
nebo si domluvit individuální setkání: