Jak se vypořádat se situací, kterou nemáte pod kontrolou

Pro lidi, kteří mají rádi ve věcech řád, kteří plánují, organizují a rádi nachází řešení, bývají situace, které nemohou mít ve svých rukou stresující. Metafora podzimu může těmto lidem přinést úlevný náhled.

Proměnlivost

Počasí neovlivníme. A to podzimní je dost nevypočitatelné a proměnlivé. My se ale přece umíme přizpůsobit situaci a měnícím se podmínkám. Místo snahy měnit počasí, se prostě víc oblečeme, když začíná být venku zima.

Naprosto automaticky se soustředíme na to, co můžeme udělat sami se sebou, abychom to v měnících se podmínkách dobře zvládali. Schopnost adaptace nám dává do rukou moc, i když se situace zdá beznadějná.

Když nemůžeme změnit věc nebo situaci samotnou, můžeme změnit svou reakci na ni, svůj postoj k ní, a můžeme taky zaměřit pozornost jiným směrem. Jsou to naše reakce, co máme ve svých rukou a co můžeme mít pod kontrolou.

Metafora podzimu je tedy o proměnlivosti. O proměnách našich i o tom, jak na proměnlivost reagujeme.

Jaké pocity ve vás obvykle spouští podzim? Na co máte náladu? O čem přemýšlíte?

Mě zaplavují pocity útulna. Toužím po teplém svetru, horkém čaji a spoustě světýlek kolem sebe. Podzim mě vede ke zpomalení a hlubšímu ponoru do svého nitra. A zdá se, že nejsem jediná, kdo potřebuje hloubat, protože právě teď na podzim zahajuji nové koučovací spolupráce.

Podzim mi evokuje především proměnlivost. Můžeme totiž zažívat podzim plný barevného listí, sluníčka a procházek jen ve svetru, ale taky podzim deštivý, zamlžený, se zimou, která začíná zalézat pod nehty.

Když budete sledovat proměnlivost ve svém životě, čeho si všimnete? Co všechno se proměňuje?
Jaké proměny zaznamenáváte sami na sobě? Jak se pod vlivem různých situací proměňují vaše emoce, nálady, chování, vaše osobnost a role, které v životě zastáváte?

Chcete vědět, co vám o vás podzimní metafora dokáže prozradit? Poslechněte si rozhovor.

Spolu s námi se můžete dál zamýšlet, jak k vám podzim promlouvá.

Jak se teď cítíte? O čem přemýšlíte?

Podobá se teď vaše nálada nebo životní situace spíš zlatavému podzimu nebo podzimu který přináší mlhu a déšt? A co to pro vás znamená? Jak tomu rozumíte?

Pokud rádi přemýšlíte s tužkou v ruce, všechny tyto otázky najdete v pracovních listech. Vytiskněte si je. Najdete tam i tip pro zlepšení dne:

Každý den, když se podíváte z okna, řekněte si: „To je ale krásný den!“ Ať je venku jakkoliv. A odpovězte si na otázku: „Čím ten den můžu pro sebe udělat ještě krásnější?“

Přejeme vám krásné dny s přijímáním proměnlivosti, změn a jejich dobré zvládnutí!

Pokud na vás ale leze podzimní splín, nezůstávejte v tom sami a zjistěte, jak vám může být v aktuální situaci prospěšná naše spolupráce.

Další články:

Ženské poradní kruhy

Pokud vám občas v blízkých vztazích chybí pocit důvěrnosti, přijetí bez posuzování, pocit, že jste slyšena a pochopena, přijďte načerpat sílu a inspiraci do kruhu, který vám poskytne podporu a prostor pro sdílení i seberozvoj.